Osteopatia dla kobiet w ciąży – kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty

Okres ciąży to piękny i emocjonujący czas, ale jednocześnie mocno obciąża organizm kobiety. Szereg zmian hormonalnych i fizjologicznych, wzrost wagi, przeciążenie mięśni i układu kostnego, to tylko niektóre z powodów odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych. Każdej kobiecie, która chce wesprzeć swoje ciało w tym szczególnym okresie, może pomóc wizyta u osteopaty.


Czym jest osteopatia?

Osteopatia to forma medycyny manualnej, która koncentruje się na leczeniu różnych problemów w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Wywodzi się z koncepcji holistycznego podejścia do zdrowia i choroby, która zakłada, że ciało jest jednością, a zaburzenia w jednym obszarze mogą wpływać na przebieg wszystkich procesów fizjologicznych.

Osteopaci w swojej pracy stosują różne techniki, dopasowane do indywidualnego przypadku i dolegliwości. Może to być masaż, manipulacje i mobilizacje stawowe oraz mięśniowo-powięziowe, technika czaszkowo-krzyżowa, trzewna, ortodontyczna czy praca nad wzmożonymi napięciami mięśni. Nadrzędnym celem terapii jest przywrócenie równowagi w ciele i pobudzenie organizmu do samoregulacji.


Jakie dolegliwości najczęściej towarzyszą kobietom w czasie ciąży?

Okres ciąży to bardzo wyczerpujący czas dla organizmu i psychiki kobiety. Rozwijający się i rosnący płód, powoduje przesunięcie się narządów wewnętrznych, co prowadzi do dolegliwości ze strony układu trawiennego, zgagi, parcia na pęcherz i odczuć bólowych. 

Środek ciężkości zmienia swoje położenie, przez co zarówno w obrębie kręgosłupa, jak i całego układu mięśniowego dochodzi do licznych przeciążeń i wzrostu napięcia. Zaczynają puchnąć stawy, może pojawić się obrzęk limfatyczny i drętwienie kończyn. Kobiety w końcówce ciąży bardzo często skarżą się na przewlekłe bóle pleców i głowy, utrudniające im funkcjonowanie.


Jak osteopata może pomóc kobiecie ciężarnej?

Wizyta u osteopaty będzie korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku odczuwania dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, takich jak bóle pleców, szyi lub kręgosłupa. Osteopaci specjalizujący się w opiece nad kobietami w ciąży, posiadają wiedzę na temat zmian anatomicznych, hormonalnych i biomechanicznych zachodzących w ciele w tym szczególnym czasie.

Osteopata stosując bezpieczne dla rozwijającego się płodu techniki manipulacji tkanek miękkich, wpływa na złagodzenie bólu i napięcia mięśniowego. Może również przeprowadzić korekcje biomechaniczne, które pomogą w leczeniu dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego i mogą przyczynić się do sprawniejszego porodu.

Terapia łagodzi też inne dolegliwości, takie jak obrzęk limfatyczny w ciąży, bóle głowy, skurcze mięśni i problemy z trawieniem. Regularne wizyty obniżą również ryzyko rozejścia się kresy białej, czyli mięśnia prostego brzucha. Korzystając z pomocy specjalisty w gabinecie Osteokulig, kobieta otrzyma także praktyczne ćwiczenia i porady dotyczące stylu życia, które ułatwią jej utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia w czasie ciąży.


Umów się na wizytę Osteo Rzeszów – Dariusz Kulig: +48 788 865 749