Osteopatia jest dziedziną, zgodnie z którą na Pacjenta spogląda się w sposób holistyczny. Ponieważ człowiek jest mieszanką ciała i duszy, żeby uzyskać dobre zdrowie, konieczne jest równoczesne zadbanie o oba te obszary. Zaburzenia snu u dorosłych mogą mieć różne przyczyny i często związane są nie z jednym układem (np. nerwowym, trawiennym, mięśniowym), a z kilkoma. Właśnie dlatego wizyty u osteopaty niejednokrotnie bywają nieocenione w radzeniu sobie z problemami ze snem.
W jaki sposób osteopatia może pomóc w zaburzeniach snu? Organizm w wyniku zachwianej równowagi np. nadmiernego napięcia, stresu, bólu lub niewidocznej na pierwszy rzut oka dysfunkcji, sygnalizuje nam, że w ciele dzieje się coś niedobrego. Osteopata poszukuje przyczyny bezsenności, a następnie stara się ją wyeliminować. Nie wycisza zatem jedynie objawów, a dąży do odnalezienia źródła problemu. Usunięcie jego przyczyny pozwala pozbyć się go na stałe i nie martwić się nieustannymi nawrotami.
Około 30% zaburzeń snu spowodowanych jest standardowymi objawami somatycznymi takimi jak bóle o nieznanej etiologii, choroby czy ograniczenie ruchomości i przykurcze mięśni. Te ostatnie wiążą się przykładowo z trudnościami z zasypianiem, niemożnością wygodnego ułożenia się w łóżku oraz ciągłym przewracaniem się z boku na bok – to bardzo często pojawiający się symptom w zaburzeniach snu u dorosłych. Zaburzenia te czasami powiązane są również z występowaniem chorób i zaburzeń psychicznych, a także stosowanymi lekami czy używkami.
Wśród innych objawów zaburzeń snu wymienić należy narkolepsję, bezsenność, lunatykowanie, bezdech senny, chrapanie, nieustanne wybudzanie się ze snu oraz zmęczenie i rozdrażnienie w ciągu dnia. Objawów zaburzeń snu nie należy bagatelizować, ponieważ w dłuższej perspektywie czasowej mogą ciągnąć za sobą poważne, negatywne dla zdrowia organizmu skutki. Im wcześniej zgłosisz się po pomoc, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się szybko rozwiązać problem.
Osteopata w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z Pacjentem, a następnie wykonuje badanie fizykalne. Na późniejszym etapie stosuje odpowiednio dopasowany zespół czynności, nawiązujących do technik manualnych i oddechowych, które umożliwiają pozbycie się problemu. W niektórych przypadkach bardzo duże znaczenie odgrywa dietoterapia, odpowiednio dobrana suplementacja czy zmiana codziennych nawyków.
Jeżeli któraś z tych rzeczy będzie konieczna dla przywrócenia harmonii w organizmie, osteopata z pewnością Cię o tym poinformuje. Pamiętaj o tym, żeby otwarcie rozmawiać ze swoim osteopatą o wszystkich swoich obawach oraz kłopotliwych objawach. Czasami Pacjentom trudno jest zmienić wieloletnie nawyki z dnia na dzień i to również należy przedyskutować ze specjalistą. Zachęcamy do rezerwowania terminów wizyt w gabinecie Osteo, a także zadawania dodatkowych pytań dotyczących naszej działalności!