Zawroty głowy, ucisk w zatokach oraz silne bóle migrenowe to powszechne dolegliwości, które mogą uprzykrzyć nam życie, a nierzadko są symptomem innych, poważniejszych problemów ze zdrowiem. Nie należy ich więc lekceważyć, zwłaszcza jeśli pojawiają się często lub cyklicznie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w wielu przypadkach bóle głowy i uczucie dyskomfortu można skutecznie leczyć metodami osteopatii.
Ze względu na całościowe podejście do zdrowia pacjenta, opierające się na przekonaniu, że przywrócenie równowagi w ciele pozwala skutecznie wyleczyć różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości, osteopatia sprawdza się zwłaszcza przy migrenach, nawracających bólach i zawrotach głowy.
Jednym z kluczowych aspektów leczenia migreny przedsionkowej i silnych bólów głowy za pomocą osteopatii jest łagodzenie napięcia mięśniowego i stopniowe przywracanie równowagi biomechanicznej całego ciała. Osteopatyczne techniki manipulacyjne i mobilizacje stawów okazują się pomocne szczególnie w redukcji napięcia mięśni, poprawiają też krążenie krwi i limfy, a także wpływają na biochemię organizmu.
Podobnie jak w przypadku nawracających bólów głowy, osteopatia może być pomocna także w leczeniu problemów z zatokami. Są to niewielkie, puste komory w kościach twarzy, które mogą ulegać zablokowaniu, prowadzącemu nierzadko do stanów zapalnych. Schorzenia zatok mogą z kolei powodować uciążliwe dolegliwości, takie jak ból, uczucie pełności, utrudnione oddychanie czy ból głowy i zawroty.
Stosując sprawdzone techniki manualne, osteopaci mogą pomóc w odblokowaniu zatok, poprawić krążenie i zmniejszyć obrzęk lub stan zapalny. Ponadto osteopatyczne podejście pozwala często na identyfikację innych czynników, które przyczyniają się do powstawania problemów z zatokami. Najczęściej są to różnego rodzaju napięcia mięśniowe lub zaburzenia postawy.
Przed rozpoczęciem terapii osteopatycznej warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć poważne schorzenia i ustalić odpowiednie metody leczenia. Na pierwszą wizytę u osteopaty powinniśmy wybrać przede wszystkim sprawdzonego, wykwalifikowanego profesjonalistę, posiadającego odpowiednie certyfikaty i licencje.
Podczas konsultacji osteopata przeprowadzi szczegółowy wywiad, warto więc dokładnie opisać wszelkie objawy i czynniki wywołujące dolegliwości, a także historię przebytych chorób. Pierwsze badanie skupia się zazwyczaj na ocenie postawy, ruchomości stawów oraz napięciu mięśniowym i pomoże ustalić przyczynę migreny lub zawrotów głowy.
Na podstawie zebranych informacji osteopata opracuje następnie spersonalizowany plan leczenia, uwzględniający indywidualne potrzeby pacjenta. Profesjonalna terapia osteopatyczna będzie obejmować różne metody manualne, na przykład manipulacje stawów, a nierzadko także liczne porady, dotyczące stylu życia, odpowiednich nawyków żywieniowych, technik relaksacyjnych czy ćwiczeń rehabilitacyjnych.